BlueKy: tania i wygodna klawiatura do iPada, iPhone i nie tylko.

BlueKy klawiatura do iPada i iPhone

Dopiero testując klawiaturę do iPada i iPhona dotkliwie poczułem brak wbudowanego w iOS polskiego słownika ortograficznego, a to z powodu znacznie większej ilość pisanych na iPadzie tekstów. Nie spodziewałem się, że klawiatura do iPada może być tak pożytecznym urządzeniem i przydaje się nie tylko z tabletem ale i z iPhone.Dostałem do przetestowania klawiaturę Not Only PC BlueKy. Jest to klawiatura bezprzewodowa Bluetooth stanowiąca jednocześnie „Cover” dla iPada 2, 3, 4 mocowany magnetycznie dokładnie tak jak Smart Cover. Klawiatura działa oczywiście również z iPadem 1 i iPadem mini ale to też nie wszystko, można jej używać z iPhonami (od iPhone 3gs) i komputerami (z Mac OS i Windows).
O tym, że klawiatura jest przystosowana do urządzeń z IOS świadczy nie tylko dopasowanie jej do iPadów (2, 3, 4) jako „przykrywki” ale również dodatkowe klawisze specjalne. W klawiaturze znajdziemy nasz applowski „kalafior” (⌘ - command), klawisze kursora i cały zestaw klawiszy funkcyjnych sterujących jasnością, głośnością i odtwarzaniem utworów. Mamy dodatkowy klawisz do aktywowania Spotlight (wyszukiwanie), klawisz Home, klawisz usypiania, zmiany układu klawiatury i klawisz aktywujący pokaz zdjęć lub pokazujący okładkę aktualnie słuchanego utworu.

Teraz kilka słów o fizycznych cechach klawiatury BlueKy.
Klawiatura wydaje się być delikatna, jest lekka. Jej spód wykonany jest z aluminium, góra z czarnego tworzywa o lekko „gumowatej” powierzchni. Klawisze też są czarne ale wykonane tworzywa o normalnej powierzchni. Przypominają klawisze znane z produktów Apple. Z czasem przekonałem się, że „delikatność” klawiatury jest pozorna. W klawiaturę wbudowana jest składana podstawka pozwalająca podeprzeć iPada (iPhone). Zasilanie zapewnia wbudowany akumulator. Jeszcze (po tygodniu użytkowania) nie zdołałem się przekonać na jak długo wystarcza jedno naładowanie, wg producenta wystarcza na 65 dni „czuwania”. Ładowanie odbywa się za pomocą złącza micro USB i dołączonego kabla USB (z portu komputera lub zasilacza od iPada). Dodatkowo czas pracy przedłuża „fizyczny” wyłącznik zasilania.
Photo 02-18-2013-09.40.52Photo 02-28-2013-10.12.11
Klawiatura w użytkowaniu mnie mile zaskoczyła. Klawisze są bardzo wygodne i pomimo trochę mniejszego rozmiaru niż klawiatura w MacBooku pisze się na niej bardzo szybko i wygodnie chwilami nawet miewam wrażenie, że pisze mi się na niej wygodniej niż na MacBooku. Miło mnie też zaskoczyło, że większość skrótów klawiaturowych znanych z OS X działa i na klawiaturze podpiętej do urządzeń z iOS. Działa +X, ⌘+C, ⌘+V, działa przeskakiwanie na koniec linii, wyrazu (control lub alt + strzałki). Działa zaznaczanie tekstu (strzałki + shift). Dodatkowe znaki wywołujemy w taki sam sposób np. to alt+3 dolny cudzysłów to alt+shift+w.

Photo 02-28-2013-09.55.24

Od lewej funkcje klawiszy dla iOS (w nawiasie działanie w Mac OS):

  • Home;
  • Ciemniej, jaśniej (tak samo);
  • Włączenie klawiatury ekranowej;
  • Pokaz zdjęć lub okładki odtwarzanego utworu;
  • Spotlight;
  • Przełączenie układu klawiatury (tak samo);
  • Sterowanie odtwarzaniem muzyki (tak samo, środkowy uruchamia iTunes);
  • Wyłączenie głośnika; ciszej głośniej (tak samo);
  • Lock: wyłącznik (tak samo).
Oczywiście klawisze specjalne z BlueKy przejmują cechy swoich odpowiedników w iPadzie (iPhone), czyli jednocześnie wciskając Home i Lock robimy „printscreen”, a w aparacie klawiszem głośności robimy zdjęcie (włączamy, wyłączamy nagrywanie). Mamy dzięki temu zdalny (do 10 m) spust migawki ;-)

Ale zanim zacząłem się cieszyć z używania klawiatury z iPadem (i iPhonem np. pisanie iMessages w tempie rakietowym ;-)) musiałem połączyć (sparować) klawiaturę z iUstrojstwem.

We włączonej klawiaturze wcisnąłem guziczek „Connect” (dioda „Status” zaczęła migać na niebiesko). W iPadzie (iPhone) wszedłem w Ustawienia, Bluetooth i włączyłem Bluetooth. Pokazała się „Bluetooth Keyboard”. Puknąłem w nią i po chwili pojawił się komunikat z prośbą o wystukanie na klawiaturze kodu cyfrowego i wciśnięcie „Enter”.
BlueKy Photos-1BlueKy Photos-2BlueKy Photos-3
Gdy klawiatura jest sparowana musimy jeszcze sprawdzić czy mamy w ustawieniach wybrany odpowiedni układ klawiatury sprzętowej (sama polska klawiatura nie wystarczy, bo fizyczne klawiatury mogą być np. w układzie „maszynistki” lub popularniejszym układzie „programisty”.
BlueKy Photos-4BlueKy Photos-5BlueKy Photos-6BlueKy Photos-7
Wchodzimy w Ustawienia, Ogólne. Dalej: Klawiatura, Klawiatury. Tam wybieramy: Polski i dla niej sprzętową wersję Polski pro.
Układ sprzętowy nie ma wpływu na wygląd i działanie klawiatury ekranowej. Gdy piszemy często w innych językach możemy zdefiniować kilka układów narodowych. Łatwo się je przełącza za pomocą klawisza funkcyjnego w klawiaturze (ten z kulą ziemską).

Klawiaturę możemy sparować z kilkoma urządzeniami (ja mam sparowaną z iPadem, iPhone i MacBookiem). Gdy zmieniamy urządzenie musimy wcisnąć na klawiaturze klawisz Connect i wybieramy klawiaturę w Ustawieniach Bluetooth (nie będzie ponownych pytań o kod).

Oto jak klawiatura prezentuje się z iPhone 4s i iPadem 1:

Photo 02-28-2013-09.46.21Photo 02-28-2013-09.52.37Photo 02-28-2013-09.53.28


blog comments powered by Disqus